Sam vek trajanja zubnih navlaka je veoma teško predvideti jer je u direktnoj vezi sa oralnom higijenom pacijenta. Krunica kao takva ne može dobiti karijes, ali zub ispod nje je i dalje podložan kao i ranije. Uz ispravnu higijenu i redovne kontrole, može vam potrajati od 10 do 20 godina. Navlake za zube su "trajna" protetska rešenja, a pod samim pojmom trajnog se najčešće misli na period od 10 do 20 godina.
Trajanje zubnih navlaka se bitno razlikuje od pacijenta do pacijenta, a zavisan je od niza faktora kao što su pre svega kvalitet materijala od koga se izađuju, ali i od iskustva i spretnosti stomatologa, pravilno napravljenog ugriza i odnosa sa zubima u suprotnoj čeljusti pa sve do toga koliko često idete na kontrole kod svog stomatologa.
Kako bi maksimalno produžili vek trajanja zubnih navlaka, važno je da svakodnevno posvećujete dovoljno vremena i pažnje oralnoj higijeni. Za pravilno održavanje higijene usne šupljine preporučuje se korišćenje kako zubne četkice tako i konca za zube, vodice za ispiranje usne duplje i specijalne interdentalne četkice. Redovnim i pravilnim čišćenjem zuba možemo uticati na dugotrajan vek naših zubnih krunica.
Osim gore navedenog, trajanje zubnih navlaka zavisi i od genetike ali i od kvaliteta samoh desni - zubnog mesa i kosti. S godinama dolazi do povlačenja zubnog mesa, ali i same kosti usled čega dolazi do ogoljenja korena i pomeranja prirodnih zubi što je stomatologu veoma teško da predvidi.
Važno je napomenuti kako je u svakom slučaju poželjno izbegavati navike kao što su grickanje noktiju, grickanje olovaka, leda i ostalih tvrdih stvari koje nisu hrana ali da bi ste trebalo da izbegavate i izuzetno jako stiskanje zuba zbog kojih oni inače pucaju, lome se i uništavaju.
Zub koji bi trebao biti pokriven krunicom obično ima ogromnu ispunu. Ponekad, posle stavljanja krunice, živac u tom zubu počne da boli, pa je neophodno izlečiti ga kroz krunicu. U retkim slučajevima se i cela krunica mora odstraniti sa zuba.
Uglavnom je nju moguće podići sa zuba u jednom komadu tako da nema potrebe da se ponovo radi. U slučaju da dođe do upale i zub počne da boli na raspolaganju su nam dve mogućnosti.
Jedna je ukloniti krunicu i početi sa lečenjem zuba, a druga mogućnost je bušiti krunicu pa kroz nju doći do žarišta upale i početi sa lečenjem.
Ako dođe do upale desni vrlo je važno što pre posetiti stomatologa, otkriti uzrok te te ga brzo ukloniti. Najčešće pacijent nakon pregleda dobije antibiotik koji treba da smiri upalu pa nema potrebe za daljim tretmanima.
Limitirajući faktor je stanje i zdravlje uporišnih zubi i njihovog korena. Pravilno održavanje u skladu sa uputstvima stomatologa i redovne kontrole svakako doprinose dugom i uspešnom funkcijskom i estetskom trajanju zubnih navlaka.
Trajanje izrade i ugradnje zubnih krunica zavisi od toga jesu li potrebni i neki dodatni tretmani. U slučaju da nije potrebno lečenje ili nadogradnja zuba sam proces izrade krunica započinje brušenjem zuba.
Vreme potrebno da se zubne krunice izrade zavisi i od broja krunica. Najčešće, finalni rad je gotov između nedelju i dve od uzimanja otisaka od pacijenta.
Higijena usne duplje je sama po sebi jako važna, a pogotovo za one koji imaju ovakvu vrstu fiksnih dodataka. Iz ovoga možemo izvući zaključak da oni koji imaju jednu ili više zubnih navlaka moraju posvetiti veću pažnju oralnoj higijeni od onih osoba sa zdravim zubima.
Naravno, u održavanje keramičkih krunica i mostova mora vas uputiti vaš stomatolog jer od same higijene zavisi i njihova dugotrajnost.
Često pacijenti koji su ugradili krunice ili mostove misle da su njihovi zubi trajno zaštićeni i da se više nikada neće pokvariti.
To nikako ne može biti tačno, jer su zubi ispod navlaka i dalje podložni karijesu, a budući da ih je u ovom slučaju još teže prati i održavati, potrebna im je i intenzivnija higijena.
Zato temeljno četkicom treba očistiti sva najosetljosetljiva područja, odnosno spojeve krunica i prostore između zuba. Što se tiče sredstava kojima treba vršiti oralnu higijenu dovoljna vam je četkica, pasta za zube, zubni konac, vodica za usta, a dobro će doći i interdentalna četkica – tanka četkica za čišćenje međuzubnih prostora.
Za dugovečnost krunica i mostova najvažnija je temeljna i stvarno dobra higijena. Ako nećete redovno četkati zubne navlake, naslage od hrane i pića pune bakterija će se vrlo brzo razviti pa će vrlo brzo doći do upale okolnog mesa i zuba.
Iako vam se na prvi pogled možda čini kako se veštački materijal ne može pokvariti, oni se za razliku od prirodnih zubi ne mogu samostalno očistiti.
U slučaju da ne održavate propisanu higijenu zubnih navlaka ili mosta, neposredno ispod ruba krunice će se vrlo lako stvoriti karijes koji će uzrokovati upalu pulpe zuba (pulpitis). Da bi se pulpitis izlečio, potrebno je izbrusiti deo navlake kako bi se uopšte moglo pristupiti pulpnom prostoru. Nažalost, ovakav postupak "troši" navlaku i smanjuje njegovu ulogu.
Uz karijes, nakupljanje plaka oko ivice krunice uzrokuje gingivitis i paradentozu koje je isto tako teško lečiti zbog same navlake. Ako se paradentoza proširi, zubi nosači se počnu klimati.
Saveti za održavanje higijene zubnih navlaka